Terleme Botoksu

Terleme, vücudun ısı değişimine uyum sağlama ve ısıyı dengeleme amacıyla gösterdiği normal bir tepkidir. Ter bezleri, ısı değişiminde, fiziksel aktivite sonrasında ya da heyecanlanma benzeri duygusal değişimler yaşadığında aktifleşir ve terleme gerçekleşir. Fakat bu terlemenin normalden fazla olması aşırı terleme olarak değerlendirilir. Kişinin sosyal yaşamını olumsuz etkileyen ve sosyal ilişkilerinde problemlere yol açan bu durum, günümüzde botoks ile kolayca tedavi edilebilir. 

Aşırı terleme problemi, olumsuz etkilerini en çok sosyal yaşamda gösterir. Çok terlemek, kişinin kötü kokmasına, kıyafetlerinin sürekli nemli-ıslak olmasına, sağlık sorunlarına ve özgüvende eksikliğe yol açabilir. Ellerde aşırı terleme yaşayan kişiler için tokalaşmak bir sorun hâline gelebilir. Aşırı ayak terlemesi yaşayan hastalar ise ayak kokusu ve ayak mantarı ile mücadele etmekte zorlandıklarını sıkça dile getirir. Aşırı ter nedeniyle kıyafetlerin sürekli ıslak olması ve kötü kokma kaygısı sosyal yaşamı olumsuz etkiler.
Aşırı terleme, sağlık sorunlarına da yol açabilir. Özellikle ayak gibi uzun süre kapalı kalan bölgelerde mantar ve bakterilere bağlı deri hastalığı gelişmesi çok daha kolaydır. Bu nedenle aşırı terleme hem kişinin sosyal hayatı hem de kendi sağlığı ve özgüveni açısından tedavi edilmesi gereken bir problemdir.

Aşırı terleme tedavisinde en çok kullanılan yöntemlerden biri botoks uygulamasıdır. Bunun nedeni işlemin acısız, ağrısız olması ve aynı zamanda da oldukça etkili olmasıdır. Terleme botoksuyla, terleyen bölgedeki sinirler etkisiz hâle getirilerek terlemeye engel olunur. Terleme botoksu, tıpkı normal botoks uygulamalarında olduğu gibi bölgeye ince iğnelerle uygulanır. İşlem yaklaşık 15 dakika sürer.   Koltuk altı, el ve ayak gibi bölgelerde lokal anestezi ve soğuk ped ile bölge tamamen uyuşturulur. Terleme botoksu kolay, hızlı ve acısız bir uygulamadır.

Bu nedenle, aşırı terleme sorunu yaşayan kişilere botoks uygulamasını tavsiye ediyorum. Terleme botoksu işleminin tam etkisi yaklaşık 10 gün sonra hissedilir. Bu süre kişiden kişiye, uygulamanın yapıldığı bölgeye ve uygulanan dozun miktarına göre değişebilir. Ortalama 6 ay sonra botoksun etkisi sona erer. Bu süre yine kişiden kişiye değişebilir. Bazı kişilerde terleme botoksunun etkisinin 10 aya kadar devam ettiği gözlemlenmiştir.

WeCreativez WhatsApp Support
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?