Saç Dökülmesi Tedavisi

Saç dökülmelerinde ilk basamak yapılacak; saç dökülmesinin tipini ve şiddetini dermatolojik muayene ile belirlemektir. Muayene sonrasında saç dökülmesine yol açabilecek faktörler araştırılır ve saptanır. Daha sonra hastaya özel, uygun tedavi planı oluşturulur. Saç dökülmelerinin tedavisinde karışımlar, destek vitaminler ve tedavi edici ilaçlar, saç mezoterapisi, PRP tedavisi ve saç ekimi gibi uygulamalar yapılabilmektedir. Saç mezoterapisi ve saç PRP yöntemi de saç dökülmelerinde sıklıkla faydalandığımız etkili yöntemlerdendir. 

Stres, yorgunluk, çevresel faktörler, yaş faktörü, kronik hastalıklar, geçirilen enfeksiyonlar ve genetik faktörler saç dökülmesine yol açabilir. Özellikle yoğun saç kaybına neden olan “erkek tipi dökülme” sorununa karşı önlem alınmazsa kellik gelişebilir. Bazı kişilerde bu durum genç yaşlarda oluşabilir. Saç mezoterapisi, saç kaybını engellemeye yardımcı olur. Aynı zamanda saç köklerini besleyici ve yoğun etkili karışımlarla besleyerek güçlendirir.

Saç mezoterapisi, hem erkeklerde hem de kadınlarda saç dökülmesini engellemek ve saçlara doğal canlılığını sağlamak amacıyla yapılan bir işlemdir. Önüne geçilemeyen saç dökülmesi sıklıkla; erkek tipi kellik (androjenik alopesi) olarak adlandırdığımız durum veya telogen dökülme kliniğiyle ortaya çıkabilir ve yoğun saç kaybına yol açabilir. Takviye tedavilerin yetersiz kaldığı ve dökülmenin arttığı durumlarda saç mezoterapisi yapılabilir. Saç mezoterapisi uygulaması, uzun vadede mevcut saçın da güçlenmesine, gürleşmesine ve artmasına yardımcı olmaktadır.

Saç dökülmesi ve cansızlığı gibi problemlerde vücudun ve saç köklerinin yoğun vitamin ve mineralle beslenmesi çok önemlidir. Dışarıdan alınan takviye tedaviler ve şampuanlar yoğun saç dökülmesini durdurmak için yeterli olmayabilir. Bu durumda mezoterapi yöntemiyle doğrudan cilt altına, saç köklerine uygulama yapmak daha etkin sonuçların alınmasını sağlamaktadır. Saç mezoterapisi, saç dökülmesi olan ya da saçlarına canlılık kazandırmak isteyen, 18 yaşını geçmiş, sağlıklı herkese yapılabilir.  

PRP yöntemi, günümüzde saç dökülmelerinin birçok alt tipinde kullanabildiğimiz etkili ve güvenli bir yöntemdir. Hem erkek tipi saç dökülmesi olarak isimlendirdiğimiz androjenik alopesi de hem de telojen dökülmelerde PPR tedavisi kullanılabilmektedir. PRP, platelet rich plazma yani trombosit yönünden zengin olan plazma anlamına gelir. Cildimizde hasar oluştuğunda yaralı bölgeye ilk olarak pıhtı hücreleri ulaşır ve bu bölgeyi tedavi ederler.

PRP uygulamasında da esas mantık; pıhtı hücrelerini zenginleştirerek kişiye yeniden uygulamaktır. Hastadan alınan kan örneği ayrıştırılıp zenginleştirilerek kişiye tekrar verilir ve cilt kusurlarının giderilmesi amaçlanır.
PRP yöntemi saç dökülmelerine karşı etkili çözümler sunabilen uygulamalarından biridir. PRP, kişinin kendi kanındaki hücrelerle cildi yenileyecek hücrelerin üretilmesi esasına dayanır. Bu yeni hücreler ince iğnelerle yeniden vücuda enjekte edilir.

WeCreativez WhatsApp Support
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?