Migren Botoksu

Günümüzde giderek artan botoks uygulamaları, hem estetik hem de tedavi amacıyla uygulanmaktadır. Estetik amacıyla yapılan botoksun farklı problemlere de etkili olduğu keşfedildiğinden beri migren ve aşırı terleme gibi sorunlar da botoks ile tedavi edilebilmektedir. Özellikle tedavisi çok zor olan migren ataklarındaki etkisi, migren botoksu yaptıran kişi sayısını da artırmıştır. Migren botoksu kliniğimizde de uygulanan bir işlemdir.  
Migren; şiddetli, uzun süreli ve zonklayıcı baş ağrılarıyla karakterize olan bir hastalıktır. Hafif seyreden ve günlük yaşamı etkilemeyen baş ağrılarından farklı olarak migren ağrısı, hastanın günlük yaşamını ciddi derecede etkiler. Kusma, baş dönmesi ve görme kaybı ile birlikte kendini gösterebilen bu hastalık günlük hayatın olumsuz etkilenmesine yol açar.  

Migren; yaşam kalitesini düşüren, kişinin okumasına, çalışmasına, günlük işlerini tamamlamasına engel olan ciddi bir hastalıktır. Günümüzde migren botoksu olarak adlandırılan botoks uygulamalarının ise migren ataklarını uzun süre ortadan kaldırdığı gösterilmiştir. Botoks uygulamasının botoksun etkisi geçene kadar migren ataklarını engellemeye yardımcı olduğu bilinmektedir.
Botoks genelde kozmetik amacıyla yüz bölgesine uygulanan bir işlemdir. Migren tedavisinde ise ağrının ortaya çıktığı ve en çok hissedildiği bölgelere uygulanır. Alın, şakaklar, ense ve boyun bu bölgeler arasındadır.

Öncelikle hasta öyküsü dikkatlice dinlenir ve botoks uygulanacak bölgeler saptanır. Bu bölgelere botoks uygulamasından önce lokal anestezi ya da soğuk uygulama yapmak gerekebilir. Bölge uyuşturulduktan sonra deriye ince iğnelerle, botulinum toksini enjekte edilir. Uygulama oldukça kısa sürer. Kısa süren, kolay ve acısız bir uygulama olması nedeniyle, migren sorununu yaşayan birçok hastaya botoks uygulamasını önermekteyim.
Uygulama yaklaşık 10 – 15 dakika içerisinde biter. Migren botoksu; basit, kolay uygulanan ve etkili bir tedavidir. Botoks uygulaması genellikle 6 – 8 ay etkilidir. Tabii ki bu süre kişiden kişiye değişebilir.

WeCreativez WhatsApp Support
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?