Leke Mezoterapisi

Cilt lekeleri; doğum, ilaç kullanımı, akneli cilt, enfeksiyon, genetik yatkınlık ve güneş maruziyeti gibi birçok farklı nedenden kaynaklanabilmektedir. Ciltte dengesiz renk görünümü oluşturan ve kişinin sosyal yaşamında özgüvensiz olmasına neden olabilen lekeler, günümüzde birçok farklı teknikle tedavi edilmektedir. İnatçı cilt sorunlarından olan leke tedavisinde krem ve losyonlar çoğu zaman yeterli olmamaktadır. Dermatologun yönlendirmesiyle yapılan işlemler ise leke tedavisinde etkin sonuçlar alınmasını sağlamaktadır.

Cilt lekeleri, farklı sebeplerle oluşabilir. Leke tedavisinde cilt dokusunun dikkatlice muayene edilmesi ve hasta öyküsünün alınması oldukça önemlidir. Cilt lekeleri, yoğun güneşe maruz kalmak, genetik yatkınlık, cilt hastalıkları, hormonlar gibi farklı nedenlere bağlı gelişebilmektedir. Akne ve sivilce nedeniyle de lekeler gelişebilir. Leke tedavisinde em önemli basamak nedenlerin doğru saptanmasıdır. Çünkü cilt lekelerinin birçok alt tipi vardır ve her leke tipinin tedavi yaklaşımı farklıdır. Günümüzde leke tedavisi için uygulanan birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden birisi de lekeye yönelik uygulanan mezoterapi yöntemidir.

Lekeler, sağlık açısından herhangi bir problem oluşturmasa da cildin genç ve sağlıklı görünümünü bozar. Kişilerin, sosyal hayatlarında özgüven kaybına neden olabilir. Leke sorunu yaşayan birçok birey kremler, kapatıcılar ve diğer kozmetik ürünlerle leke sorununu çözmeye çalışmaktadır. Oysaki günümüzde leke mezoterapisi ile oldukça etkili sonuçlar alınabilmektedir. Günümüz teknolojisi sayesinde, cilt lekelerinin tedavisi birden fazla yöntemle yapılabilmektedir. Lazer, karbon lazer, mezoterapi, dermapen ve altın iğne uygulamaları bunlar arasındadır.

Leke sorunuyla baş etmeye çalışan herkes, doğal olarak, uygulamadan kalıcı etkiler bekler. Ancak bu noktada güneşten korunmak çok önemlidir. Lekeler tamamen tedavi edilse bile güneşten iyi korunmama lekelerin tekrar oluşmasına neden olabilir. Eğer tedaviden sonra cilt bakımına özen gösterilmez, güneşe karşı önlem alınmazsa lekeler yeniden oluşabilir. Ayrıca hormonal değişiklikler ve lekelere neden olan rahatsızlıkların tekrarlanmasıyla da yeniden leke oluşumu gözlenebilir.  

Leke mezoterapisi; 18 yaşını geçmiş, sağlık sorunu olmayan herkese uygulanabilir. Cilde uyumlu, vitamin ve mineral ve traneksamik asit gibi maddeler kullanıldığı için yan etki riski düşüktür. Ancak uygulamanın etkili olabilmesi için 15- 20 gün aralıklarla, en az 3 – 6 seans tekrar edilmesi önerilir. Kişinin cilt tipine ve özelliklerine göre uygulamanın ne sıklıkla yapılacağı belirlenir.

WeCreativez WhatsApp Support
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?