El Dolgusu (El Gençleştirme)

Yaşlanma belirtilerinin ilk farkedildiği vücut alanlarından birisi ellerdir. Zamanla elüzerindeki derinin kalitesinde azalma ve cilt altı yağ dokunun erimesi nedeniyle yaşlılık belirtileri ortaya çıkar. Güneş ışınlarının zararlı etkisi, fiziksel travmalar ve kimyasal madde teması, el sırtındaki yaşlılık belirtilerinin oluşumunu hızlandırır.

Ellerde cilt altı yağ dokusunun erimesi sonucunda el derisinin elastikiyeti azalır, kırışıklıklar artar, el üzerindeki damarlar, tendonlar ve kemikler belirgin hale gelir. El dolgusu ile el sırtındaki yumuşak doku hacminin artması sağlanmış olur. Böylece ellerin yaşlı görünmesine yol açan damarlar, tendonlar ve kemiklerin belirginliği azalır ve el sırtı daha genç bir görünüme kavuşur. İşlem öncesi ellerin fotoğrafları çekilir. El sırtındaki damarların, tendonların ve kemiklerin en belirgin olduğu bölgeler tespit edilir. Çok ince iğneler kullanılarak lokal anestezi yapılır. Daha sonra kanül ile tek noktadan girilerek el sırtında hacim kaybının fazla olduğu bölgelere dolgu uygulaması yapılır.

El dolgusu kanül kullanılarak yapıldığı için kanama ve morluk riski çok düşüktür. Dolgu uygulaması sonrasında hemen sonuç alınır. El sırtındaki damar, tendon ve kemiklerin rahatsız edici görüntüsü kaybolur. El gençleştirme amacıyla en sık hyalüronik asit, polikaprolakton veya kalsiyum hidroksiapatit içeren dolgular kullanılabilir. Kalsiyum hidroksiapatit içeren dolgular hem daha uzun süre kalıcıdır, hemde etki süresi uzundur. El dolgusu yaklaşık 20 dakika içinde tamamlanır. Uygulama tek seans yapılır. Kontrol muayenesi sıklıkla 15-20 gün sonra yapılır. El dolgusu genellikle 2 yıl kalıcıdır. Uygulamanın kalıcılığı kullanılan dolgunun tipi, kalitesi ve miktarına göre değişir.

WeCreativez WhatsApp Support
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?