Akne Tedavisi

Akne, yüz, omuzlar, sırt ve göğüste ağrılı, kırmızımsı sert lezyonlarla seyreden ergenlik döneminin en sık görülen kronik cilt hastalığıdır. Akne ve sivilce aynı şeyi ifade eder. Derideki yağ bezlerinde hormonların etkisiyle aktivite artışı ve kanalların tıkanması sonucunda bakterilerin çoğalması ve bu bölgede oluşan iltihap sonucu akne gelişir. Akne, kişinin psikososyal gelişiminin önemli olduğu ergenlik dönemini hem fiziksel hem psikolojik olarak etkileyen oldukça önemli ve tedavi gerektiren bir hastalıktır. Ergenlik dönemi sonrasında kendiliğinden iyileşebilse de kalıcı izler bırakabilmekte ve tekrarlayabilmektedir. Yüz bölgesinde kalıcı izler kişi açısından oldukça büyük kozmetik sorun oluşturması nedeniyle aknenin erken tanı ve tedavisi önemlidir.

Akne (Sivilce) tedavisi dermatologlar tarafından yapılır. Kronik bir hastalık olması sebebiyle tedavi süresi ortalama 4-6 ay sürmektedir Tedavide medikal tedavinin yanı sıra nemlendirici ve temizleyiciler kullanılmaktadır. Topikal (krem) tedaviler retinoidler, antibiyotikler, benzoil peroksit ve azelaik asiti içermektedir. Sistemik tedavide antibiyotikler, sistemik retinoidler ve hormonal tedaviler kullanılabilmektedir. Tedavi kişiye özgün olup her akne hastası özel olarak değerlendirilir, duruma en uygun tedavi verilir. Tedavi, hastanın aknesinin şiddeti, tipi, daha önce kullandığı tedaviler gibi birçok faktör göz önünde bulundurularak belirlenir.

Akne izleri, akne hastalığına bağlı genellikle yüzde görülen çukurcuk şeklinde kalıcı izlerdir. Tedavisi mümkün olup tedavide lazer, PRP, mezoterapi, dermapen ve kimyasal peeling gibi yöntemler bulunmaktadır. Akne izleri tedavisi kişiye özel olup kliniğimizde değerlendirdikten sonra en uygun tedavi planlanır. Planlanan tedaviye göre tedavi süresi değişmektedir. Tedavi süresi ortalama 3-6 aydır. Kalıcı izlerin tamamen düzelmesinin mümkün olmayabileceği akılda bulundurulmalıdır.

WeCreativez WhatsApp Support
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?